Dôveryhodnosť polície - pekné 112. miesto na svete.

Autor: Branislav Karmažin | 30.7.2019 o 18:19 | (upravené 1.8.2019 o 8:15) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2587x

Podľa výsledkov prieskumu World Economic Forum sa Slovensko v oblasti fungovania, efektivity a výkonu verejnej správy dostalo na úroveň krajín rozvojového sveta. 

World Economic Forum odpublikovalo hodnotenie konkurencieschopnosti krajín na konci roka 2018. Na základe údajov dlhodobo a kontinuálne zverejňovaného Global Competitiveness Index (GCI) sa Slovensko umiestnilo na 41. mieste zo 140 hodnotených krajín. Dáta sú dostupné na: http://reports.weforum.org/global-competitiveness-report-2018/downloads/

Umiestnenie na prvý pohľad nevyznieva extra nelichotivo. Ale pri podrobnejšom pohľade do štruktúry GCI na jednotlivé čiastkové ukazovatele, najmä v oblasti fungovania a efektivity verejných inštitúcií, zaspalo Slovensko dobu a dostalo sa podľa výsledkov prieskumu na úroveň krajín rozvojového sveta. Nebyť relatívne dobrého hodnotenia infraštruktúry, rozvoja komunikačných sietí a makroekonomických faktorov, tak umiestnenie v rebríčku konkurencieschopnosti Slovenska by dopadlo za rok 2018 horšie.

Inštitúcie (1st Pillar - Institutions) na Slovensku sú podľa GCI celkovo 55 najlepšie na svete. V rámci tohto súhrnného ukazovateľa si nemožno nevšimnúť skupinu ukazovateľov, ktoré pokrývajú hodnotenie výkonu verejnej správy – Public Sector Performance (na 101. mieste).

Na uvedenom veľmi zlom hodnotení výkonu verejnej správy sa podieľa efektivita právneho systému pri riešení súdnych sporov (128 miesto), ktorá predstavuje priam katastrofálne umiestnenie Slovenska. Tesne pred nami sa nachádza Haiti, Salvador, Guinea. Za nami tesne Macedónsko, Nikaragua a Mauretánia. Horšie sú z vyspelých krajín na tom v uvedenom ukazovateli len Grécko, Taliansko a Chorvátsko. Veľmi negatívny výsledok zrejme vyplýva z vnímania pomeru medzi teoretickými finančnými, technickými a ľudskými možnosťami v krajine zabezpečiť efektivitu právneho systému a reálnym stavom.

Schopnosť verejnej správy orientovať sa na budúcnosť (108 miesto), mať dlhodobú víziu (117 miesto) a schopnosť vlády reagovať na zmeny (93 miesto) tiež nepredstavujú silnú stránku výkonu verejnej správy a neprispievajú k vyššej konkurencieschopnosti Slovenska v porovnaní s ostatnými krajinami.

Treba poznamenať, že v roku 2018 už index GCI neobsahuje otázky (v rámci súhrného ukazovateľa Institutions) ako sú zneužívanie verejných financií (Diversion of public funds), protekcionizmus pri rozhodovaní predstaviteľov verejnej moci (Favoritism in decisions of government officials) a plytvanie verejných financií (Diversion of public funds), v ktorých Slovensko bolo v nedávnej minulosti na spodných priečkach rebríčka v rámci GCI. Existencia týchto otázok by prispela k ešte horšiemu výsledku.

Zaujímavý je aj pohľad na dôveryhodnosť polície (súčasť súhrnného ukazovateľa Institutions), kde sa Slovensko nachádza na 112. mieste. Z vyspelých krajín (za ktorú sa určite chceme považovať) nie je na tom horšie žiadna iná krajina! Pred nami sa v dôveryhodnosti polície nachádzajú Ukrajina, Libéria, Jamajka a Brazília.

Nie je to jednostranný výsledok. Nemožno nespomenúť, že aj v rámci ukazovateľov ohľadne dôvery v políciu podľa Eurobarometra sa Slovensko nachádza v rámci EÚ na jej chvoste.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba aj test.


Už ste čítali?