Európa lieči teplotu placebom

Autor: Branislav Karmažin | 13.8.2019 o 18:04 | (upravené 16.8.2019 o 10:10) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  352x

Kto nevidí nárast teplôt za posledných tridsať rokov, tomu už zrejme na slnku natavilo mozog a nema moc zmysel s ním o tom polemizovať. Dotyčný pritom aj zabudol, že má cez leto pustenú vo svojom bielom dome klímu na plné pecky.

Diskusia, či človek prispieva ku klimatickej zmene, alebo nie, je asi zbytočná. Teploty rastú, problém tu je. Sústredenie sa len na domácu Európsku zelenú politiku globálny ekologický problém nerieši.

Organizovanie konferencií o klimatických zmenách a odporúčania OSN, aby sme jedli menej hamburgerov, sú len pozitívnym mikropríspevkom, aby niektoré krajiny budúcnosti nevyzerali ako Sahara dnešných dní. 

Európskej zelenej politike na domácej pôde nemožno uprieť snahu. Zatiaľ ale zlyháva v cielenom a tvrdom vyjednaní opatrení, ktoré by platili pre všetky vyspelé krajiny a bez výhrady krajiny s najväčšou uhlíkovou stopou a nie iba v Európe, kde si to potom odnáša samozrejme spotrebiteľská peňaženka alebo prepustený zamestnanec ocieliarní. A teplota aj tak rekordná. Bez Číny a USA je boj proti klimatickej zmene jednoducho len zelený marketing a márna don quijotská snaha.

Dôležité je, či európski politici s klimatickou zmenou budú chcieť v krátkodobom horizonte niečo reálne robiť na globálnom fóre a najmä vo vzťahu práve k uvedeným dvom krajinám. Niečo, čo by prinieslo zmenu doterajších pravidiel hry. Robiť zelenú politiku len na území Európy jednoducho nestačí. V klimatickom probléme sa, bohužiaľ, nedá aplikovať olympijské „nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa“.

V médiách sa objavujú správy s pozitívnym odkazom, ako rastie podiel solárnej energie na produkcii elektrickej energie v Číne. Je to fajn, ale smutné je, že stále dynamicky rastie celkový objem v Číne vyprodukovanej „špinavej“ energie z uhlia a iných fosílnych palív. Čína proste fičí na uhlí a je tak stále jej determinujúcim faktorom ekonomického rastu.

Rastúca svetová populácia chce piť pitnú vodu a jesť, aby naplnila aspoň dve zo základných fyziologických potrieb. V prípade nárastu priemerných teplôt sú najviac ohrozenou oblasťou úbytku produkčných schopností a úbytku zásob pitnej vody územia v Afrike.

V krátkej budúcnosti sa to bude dať celé nazvať ekologickým terorom Afriky, keď dve krajiny s objemovo najvyšším domácim produktom na svete nebudú zrejme reálne participovať na dohodách o obmedzení skleníkových plynov. Nebudú súčasne ani kompenzovať najviac postihnuté krajiny za vzniknuté externality, ku ktorým veľkou mierou prispievajú. Veď dokážte, že vašu krajinu pripravii o zásoby podzemnej vody, že Vám vyschlo najväčšie jazero, že Vám naprší o polovicu menej zrážok, ako pred tridsiatimi rokmi, že úroda kontinuálne klesá.

Ako následný nevyhnutný jav klimatických zmien je možné očakávať masívnu klimatickú migráciu. Sťahovanie národov moderného veku so širokými sociálnymi dopadmi, ktoré sa ľahko stane na mnohých miestach rozbuškou vzniku rôznych foriem konfliktov. S tým sa bude musieť vysporiadať aj Európa, ktorá sa stane jednou z cieľových destinácií sveta v pohybe. Prvú lastovičku už môžeme sledovať ešte v oblasti Stredozemného mora.  

Európska zelená politika v súčasnosti hrá v skutočnosti aktuálne úlohu smutne prizerajúcej sa idealistickej postavičky, ktorej Čína a USA čítajú story o najvyššej dosiahnutej rekordnej teplote v Londýne, ale nespôsobenej Brexitom. Európska zelená politika lieči teplotu planéty podávaním placeba s neistým účinkom. Lieky a generiká s účinnou látkou sú v najväčšom objeme pritom uložené v Bielom dome a v rukách generálneho tajomníka strany ďaleko na východe, a nemyslím tým v Sečovciach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa postavili developerovi. Nechcú ďalšie obchody

Pred 15 rokmi ľudia tlieskali nákupným centrám. Dnes už nie, tvrdí investor.


Už ste čítali?