Jankovská a zdanie dôveryhodnosti a nestrannosti

Autor: Branislav Karmažin | 5.9.2019 o 4:30 | (upravené 5.9.2019 o 8:33) Karma článku: 3,25 | Prečítané:  1278x

Bývalá tajomníčka Ministerstva spravodlivosti prezentovala svoj zámer návratu do sudcovského talára. Nie je  trestne stíhaná za úmyselný trestný čin, alebo odsúdená. V súčasnosti jej tak nič nebráni ujať sa výkonu funkcie sudcu.

Etickým pravidlom správania sa sudcu je vzbudzovanie a chránenie zdania nestrannosti. Jednou zo základných hodnôt výkonu sudcovskej funkcie je aj nezávislosť. V prípade bývalej štátnej tajomníčky, tak ako pre každého iného, platí prezumpcia neviny. Tá ale nie je synonymom pre úroveň dôveryhodnosti, nezávislosti a zdania nestrannosti osoby.

„Kočnerov“ mobil si písal s kontaktom uvedeným ako Jankovská. V súčasnej dobe neexistuje priamy dôkaz, že to bola práve bývalá tajomníčka. Platí tak, že sa môže po odstúpení ujať znova výkonu funkcie sudkyne. Na druhej strane to ale neznamená, že jej dôveryhodnosť a zdanie nestrannosti rozhodovania nemohli u občanov výrazne klesnúť. Aj vzhľadom k tomu, že verejnosti nie je známa dĺžka doby používania telefónu (či je nový alebo nie), ktorý odovzdala polícii.

Dôveryhodnosť, nezávislosť zatiaľ utrpela len na základe informácií, že Kočnerovi pripisovaný mobil si písal s kontaktom s pomenovaním Jankovská. Obsah správ na uvedený kontakt zatiaľ nie vôbec verejnosti známy. Podľa médií napísal uvedenému kontaktu viac ako tisíc správ. V prípade, že trpel uvedený mobil vidinou komunikácie s iluzórnou osobou, tak je všetko jasné a niet viac otázok. To by mala ale posúdiť relevantná osoba. Ak netrpel vidinou, otázkou je prečo by vymyslenému kontaktu, s pomenovaním Jankovská, písal také množstvo správ. Ak mal Kočnerovi pripisovaný mobil nespočetné množstvo kontaktov, tak krycie meno kontaktu Jankovská by ho mohlo doviesť do omylu a poslať správu nesprávnej osobe. Krycí názov kontaktu v znení Jankovská nedáva tiež zmysel, ak dávalo zmysel pomenovanie kontaktu bývalého námestníka generálnej prokuratúry. Zaujímavý bude preto aj jednostranný obsah komunikácie mobilu. Ten obsah môže zvýšiť, alebo znížiť dôveryhodnosť verejnosti v budúci možný výkon funkcie sudcu dotknutej osoby, aj keď jej prezumpcia neviny bude zachovaná.

Nezávislé a dôveryhodné súdnictvo je pre spravodlivosť v našej spoločnosti nepostrádateľné. Otázne je, či Jankovskej budúci výkon funkcie sudcu z pohľadu zdania dôveryhodnosti a nestrannosti prispieva k zvýšeniu dôvery verejnosti v súdnictvo. Dôvera v súdnictvo by o krôčik určite narástla, ak by sa bývalá tajomníčka pokúsila o gesto a požiadala by o prerušenie výkonu funkcie sudcu. Do tej doby, kým by bolo jasné, že výkon jej funkcie by nepredstavoval potenciálne riziko pre dôveryhodnosť sudcovského stavu. Dovtedy, keď sa budú médiá bývalej tajomníčke musieť verejne ospravedlniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Po zásahu sa vzdal výkonných funkcií v Pente. Ostáva spolumajiteľom.


Už ste čítali?