Chlapci si berú vedierka na predvolebnom pieskovisku

Autor: Branislav Karmažin | 11.9.2019 o 18:58 | (upravené 12.9.2019 o 13:17) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  776x

Danko chce lacnejšie zdravé potraviny. Kamenický chce pragmatické zvýšenie spotrebných daní na cigarety. Vykryl by tým výpadok daňových príjmov, ktorý by vznikol znížením DPH na potraviny.

Šéf strany SNS so zvýšením spotrebnej dane na tabakové výrobky principiálne nesúhlasí. Nemôže sa tak ale skrývať za tézu zdravých potravín a snahy o lepšie zdravie obyvateľstva. Práve zvýšenie daní na tabak by sa za také mohlo predsa považovať. Pri nesúhlase s cigaretami sa nemôže tiež skrývať za argument zvyšovania daní. Lebo následne ako možné riešenie uviedol vyššiu DPH na nezdravé potraviny.

Ak chcel predseda strany znížiť dane obyvateľstva, určite boli aj lepšie možnosti ako pokračujúce zavádzanie rozdielnych sadzieb dane s pridanej hodnoty na rôzne druhy potravín. Nehovoriac, že je to spojené ešte aj s neistotou ich cenového poklesu po zavedení nižšej dane. V prípade potravín sa tak môže stať, že bude istý iba výpadok daňových príjmov a peňaženky plnšie moc nebudú.

Čo sa týka principiálneho nesúhlasu, pravdepodobne ide zo strany mága o overenú severokorejskú taktiku vyjednávania. Buď bude schválená nižšia DPH na potraviny, alebo neprejde vyššia spotrebná daň na tabak. Buď všetko, alebo nič. Navrhnuté vyššie ceny cigariet sú pravdepodobne pritom len výsledkom a odrazom zamýšľanej nižšej dane na potraviny.

Je dosť možné, že pristúpi nakoniec na obetu voči zlému koaličnému partnerovi a odhlasuje drahšie cigarety, aby mohol svojim voličom dopriať „lacnejšie zdravé potraviny“. Možno ide ešte o vyšší level a hrá sa tu na predvolebnom pieskovisku o tak potrebné dodávky vojenskej techniky, ktoré „ale určite“ v plnej miere spĺňajú úroveň pancierovania STANAG5 a záväzky voči spojencom. 

Ako fajčiar asi budem napokon konštatovať, že to bude naozaj veľmi drahé kašľanie. 

 

 

 

Článok sú výsostne moje osobné názory, ktoré nemusia korešpondovať s názormi ostatných osôb a inštitúcií.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvých 100 dní, aká je Zuzana Čaputová prezidentka

Ako sa v úrade darí novej prezidentke.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Prezidentka mierneho pokroku v medziach zákona

Obavy z prehnanej angažovanosti sa nenaplnili.


Už ste čítali?